خانه / اسلایدر / بیست و دومین جشنواره اسبدوانی قره داغ در هارنا برگزار شد

بیست و دومین جشنواره اسبدوانی قره داغ در هارنا برگزار شد

به گزارش کلیبر خبر، این جشنواره شامل سه بخش ورزشی (سوارکاری، طناب کشی و دو میدانی) و دو بخش فرهنگی و گردشگری شامل مسابقه‌ی عکاسی و نمایشگاه عرضه‌ی محصولات و صنایع دستی عشایر شهرستان کلیبر بود.
در بخش سوارکاری این جشنواره – با وجود این که پیشتر اعلام شده بود در ۵ کورس برگزار می‌شود – به دلیل استقبال بیش از حد انتظار شرکت‌کنندگان در ۷ کورس برگزار شد و نتایج زیر به دست آمد:
در کورس بانوان؛ مه‌لقا خانی مقام اول را کسب کرد، لیلا غفاری دوم شد  و دونا بیگم رضازاده روی سکوی سوم ایستاد.
در کورس اول آقایان، اباسلط اعلایی اول شد، رحیم راشد روی سکوی دوم ایستاد و محمد اقدم به مقام سومی رسید.
در کورس دوم آقایان، جواد عبادی، کریم محمودی و فرامرز رحیمی به ترتیب مقام‌های اول و سوم را از آن خود کردند.
در کورس سوم آقایان، حسین پورحسن اول شد و شجاع رهبری و مهدی موسوی روی سکوهای دوم و سوم ایستادند.
در کورس چهارم آقایان، محسن عزیز عباسی اول شد. اصغر روحی دوم شد و شاهرخ علی محمدی به مقام سومی رسید.
در کورس پنجم آقایان، به ترتیب، علی جبارپور، ابوالفضل اسکندری و شهروز علیزاده؛ اول، دوم و سوم شدند.
در کورس ششم و پایانی آقایان نیز یوسف اقدمی روی سکوی اول ایستاد و ایرج محمدی دوم شد و احد جنبی روی سکوی سوم ایستاد.
در بخش دو میدانی آقایان؛ وحید حسین‌زاده، پیمان نقیبی، وحید نورآذر، محمد بیگلو، حسین آذری و حنیفه صالحی به ترتیب مقام‌های اول تا ششم را کسب کردند.
در بخش طناب کشی بانوان، تیم طناب کشی بانوان قشلاق نجف تراکمه امتیاز مسابقه را کسب کرد.
در بخش طناب کشی آقایان،‌ به دلیل کثرت تعداد شرکت کنندگان، وقت کافی برای برگزاری دوره‌ی فینال وجود نداشت و بنا شد دو تیم برتر برای انتخاب تیم قهرمان، در سالن ورزشی شهر آبش‌احمد به رقابت بپردازند.
معاون ورزش‌های همگانی وزیر ورزش و جوانان: 
هارنا مرکز انحصاری برگزاری جشنواره‌های فرهنگی – ورزشی شمال غرب کشور می‌شود
غلامرضا شعبانی بهار از تبدیل منطقه‌ی هارنا در شهرستان کلیبر به به مرکز برگزاری جشنواره‌های فرهنگی – ورزشی شمال غرب کشور خبر داد.
معاون ورزش‌های همگانی وزیر ورزش و جوانان که در حاشیه‌ی برگزاری جشنواره‌ی فرهنگی ورزشی عشایر استان آذربایجان شرقی در کلیبر سخن می‌گفت؛ با اشاره به استقبال گسترده‌ی شرکت‌کنندگان و تماشاگران استان‌های هم‌جوار از این جشنواره، خاطرنشان کرد: با سرمایه‌گزاری لازم در این حوزه می‌توان هارنا را به مرکز انحصاری برگزاری جشنواره‌های فرهنگی – ورزشی تبدیل کرد و وزارت کشور نیز آماده است تا از این بحث حمایت جدی مالی کند.
وی خطاب به فدراسیون ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی و محلی تأکید کرد: ظرفیت این جشنواره و منطقه‌ی زیبای هارنا در شهرستان کلیبر برای احیای فرهنگ بومی و بازی‌های محلی بی‌بدیل است و باید این ظرفیت در راستای حمایت از فرهنگ روستایی و عشایری به کار گرفته شود.
نماینده‌ی مردم شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند 
ارسلان فتحی‌پور، از تصویب طرح انتقال آب سد خداآفرین به بخش آبش‌احمد خبر داد و افزود: با اجرای این طرح کشاورزی شهرستان کلیبر با جهش توسعه‌یی عظیمی مواجه خواهد شد که حتا می‌تواند با توجه به خاک حاصل‌خیز منطقه، رتبه‌ی استان آذربایجان شرقی را در تولیدات کشاورزی کشور ارتقاء ببخشد. 
وی با اعلام خبر آغاز مطالعات اجرای این طرح، آن را یک طرح سرنوشت‌ساز برای استان دانست و ادامه داد: با انتقال آب سد خداآفرین به آبش‌احمد، بسیاری از نیازمندی‌های اهالی در حوزه‌های اشتغال، درآمدزایی و انتقال تکنولوژی‌های جدید کشاورزی و صنایع تبدیلی به منطقه مرتفع خواهد شد.
نماینده‌ی مردم شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند نیز در حاشیه‌ی این جشنواره با اشاره به نامناسب بودن جاده‌های دسترسی شهرستان، خواستار رسیدگی جدی به مشکلات جاده‌های کلیبر شد.
وی افزود: جشنواره‌ی فرهنگی – ورزشی عشایر، ظرفیت تبدیل به یک جشنواره‌ی ملی را دارد و مسؤولین ذی‌ربط باید در این خصوص همت کنند.
فرماندار کلیبر از احداث پیست دائمی سوارکاری در هارنا خبر داد
فریدون بابایی با بیان این که بیست‌و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فرهنگی – ورزشی عشایر کلیبر با استقبال گسترده‌ی شرکت کنندگان و تماشاگران و حضور بیش از ۵۰ هزار نفر در منطقه‌ی خوش آب و هوای هارنا برگزار شد، تصریح کرد: قشلاق هارنا که امسال برای اولین بار میزبان این جشنواره بود، به سبب آب‌وهوای مناسب، چشم‌انداز زیبا و سر سبزی طبیعت منطقه و فراهم بودن زیرساخت‌ها، ظرفیت مناسبی برای توسعه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌ی گردشگری به ویژه بوم‌گردی و گردشگری ورزشی دارد.
فرماندار کلیبر خاطر نشان کرد: مقدمات و تدابیر لازم برای احداث پیست دائمی اسب‌سواری و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی – ورزشی در قالب سند تدبیر و توسعه‌ی شهرستان در این منطقه فراهم شده و متقاضیان بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این منطقه از حمایت جدی دولت برخوردار خواهند شد.
مدیر کل امور عشایری آذربایجان شرقی خبر کرد:
وی هدف از برگزاری جشنواره‌ی فرهنگی – ورزشی عشایر را ایجاد نشاط اجتماعی در آستانه‌ی کوچ بهاره‌ی عشایر عنوان کرد و گفت: این جشنواره همچنین به احیای فرهنگ بومی و محلی عشایر منجر شده است.
سید محمد حسن آل‌هاشم افزود: برگزاری این جشنواره بدون همت عشایر و همکاری سران و ریش‌سفیدان قبایل عشایری امکان‌پذیر نبوده و تداوم آن در بیست‌ودو دوره‌ی متوالی، نشان از همت جدی و روحیه‌ی همکاری، هم‌دلی و همزبانی عشایر دارد.

حتما ببینید

سایه شوم کسادی بر بازار کلیبر

در گذری که به بازار کلیبر داشتیم با چند تن از بازاریان هم کلام شدیم که اکثریت آنها از کسادی حاکم بر بازار ناراضی بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.