خانه / اسلایدر / تله کابین کلیبر با تعلل برخی کارشناسان معطل مانده است

تله کابین کلیبر با تعلل برخی کارشناسان معطل مانده است

به گزارش کلیبر خبر، فریدون بابایی فرماندار کلیبر در نشست کارگروه گردشگری این شهرستان گفت: شهرستان کلیبر روی گنجینه‌یی از منابع طبیعی و سرمایه‌های زیست محیطی قرار گرفته است. همه‌ی مسؤولین شهرستانی هم با درک این موقعیت و توجه به اهمیت حفظ این سرمایه‌های طبیعی با وسواس و حساسیتی مثال‌زدنی در مورد پروژه‌های مختلف تصمیم‌گیری می‌کنند، بنا بر این پذیرفتنی نیست که یک کارشناس در یک اداره‌ی کل خود را دلسوز‌تر از همه نشان بدهد و با بهانه‌ی قرار گرفتن طرح در منطقه‌ی حفاظت شده‌ی ارسباران با آن مخالفت کند.

فرماندار کلیبر در نشست کارگروه گردشگری این شهرستان با انتقاد از تأخیرهای طولانی و غیرقابل توجیه در پاسخ‌دهی به استعلامات، خواستار رفع فوری این تأخیرها و تسریع ادارات کل مربوطه در استان برای پاسخ‌دهی به این استعلام‌ها شد.
فریدون بابایی خاطرنشان کرد: پروژه‌ی تله‌کابین کلیبر با حجم انبوهی از هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که برای احداث آن صورت گرفته و مورد بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته است، با تعلل برخی از کارشناسان معطل مانده است.
وی افزود: شهرستان کلیبر روی گنجینه‌یی از منابع طبیعی و سرمایه‌های زیست محیطی قرار گرفته است. همه‌ی مسؤولین شهرستانی هم با درک این موقعیت و توجه به اهمیت حفظ این سرمایه‌های طبیعی با وسواس و حساسیتی مثال‌زدنی در مورد پروژه‌های مختلف تصمیم‌گیری می‌کنند، بنا بر این پذیرفتنی نیست که یک کارشناس در یک اداره‌ی کل خود را دلسوز‌تر از همه نشان بدهد و با بهانه‌ی قرار گرفتن طرح در منطقه‌ی حفاظت شده‌ی ارسباران با آن مخالفت کند.
بابایی تصریح کرد: ما بیش از همه روی محیط زیست و منابع طبیعی وسواس داریم و به همین خاطر هر تدبیری که برای حراست و حفاظت از آن‌ها لازم باشد، انجام می‌دهیم. پیوست‌های لازم را نیز در پروژه‌هایی که در این منطقه اجرا می‌شوند، لحاظ می‌کنیم.
فرماندار کلیبر همچنین با اشاره به تخصیص اعتبار ده میلیارد ریالی از محل ماده ۱۸۰، تأمین زیرساخت‌های لازم برای توسعه‌ی گردشگری را ضروری دانست و گفت: برای تحقق پیش‌بینی‌های سند تدبیر و توسعه‌ی شهرستان و اقناع بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، تأمین و تکمیل پروژه‌های زیرساختی در حوزه‌ی گردشگری ضروری است و با جدیت لازم پیگیری می‌شود.
رامین اسبقی، معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست با تأیید خسارات جبران‌ناپذیری که از محل تأخیر در صدور مجوزها و پاسخ استعلامات به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی گردشگری در استان به ویژه شهرستان کلیبر وارد می‌شود، از شهرستان کلیبر به عنوان قطب طبیعت‌گردی استان یاد کرد و گفت: سیاست سازمان در صدور مجوز برای واحدهای بوم‌گردی در شهرستان کلیبر با استقبال گسترده‌ی بخش خصوصی و اهالی منطقه قرار گرفته است.
وی افزود: صدور پروانه‌ی ساخت در مناطق گردشگری اکوتوریسم رایگان است اما متأسفانه گاهی با اعمال برخی سلیقه‌های غیر کارشناسی شاهد نادیده گرفتن شدن قانون و ورود ضرر و زیان به سرمایه‌گذاران هستیم.
رستم صادقی، معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌ی کل منابع طبیعی و آب‌خیزداری استان آذربایجان شرقی نیز از آمادگی اداره‌ی کل منابع طبیعی برای واگذاری زمین برای ایجاد کمپ‌های جدید گردشگری در شهرستان کلیبر خبر داد و گفت: شهرستان کلیبر با وجود استعدادهای طبیعی بی‌بدیلی که در حوزه‌ی طبیعت‌گردی و جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد، می‌تواند به بهشت سرمایه‌گذاران حوزه‌ی گردشگری تبدیل شود.
وی برای پیشگیری از طولانی شدن زمان پاسخ‌دهی به استعلام‌های کارشناسی، پیشنهاد کرد: اراضی مستعد و مورد نیاز برای احداث تفرج‌گاه‌ها، محدثات و کارگاه‌ها مختلف صنعتی، دامی و گردشگری در شهرستان شناسایی و از هم‌اکنون برای بررسی قانونی به ادارات کل منابع طبیعی و محیط زیست معرفی شود تا پس از ابلاغ نظرات کارشناسی این ادارات کل، متقاضیان سرمایه‌گذاری به محض ارایه‌ی درخواست با پاسخ‌های آماده مواجه و از درگیر شدن آن‌ها در فرآیند استعلام‌های رسمی جلوگیری شود.
صادقی اظهار امیدواری کرد: اجرای این پیشنهاد گامی در توسعه‌ی شهرستان کلیبر باشد.

حتما ببینید

هشتمین یادواره ۱۲۰۰ شهید منطقه ارسباران در ورزقان برگزار می‌شود

دومین جلسه ستاد هماهنگی یادواره شهدای منطقه ارسباران با حضور ائمه جمعه، فرمانداران، فرماندهان سپاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.