خانه / علمی / استان / چهار نشست تخصصی در خصوص احیای دریاچه ارومیه در دانشگاه تبریز برگزار شد

چهار نشست تخصصی در خصوص احیای دریاچه ارومیه در دانشگاه تبریز برگزار شد

به گزارش کلیبر خبر به نقل از  تبریز بیدار ، خلیل ساعی، دبیر شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی در نشست کارگروه تخصصی تهیه برنامه افزایش اشتغال و معیشت جایگزین گفت: نشست های زیادی در شهرستان های مختلف با موضوع احیای دریاچه ارومیه و راه کارهای آن انجام گرفته است و تمام تلاش ستاد این است که تا از تمام ظرفیت ها و توانمندی ها استفاده و دیدگاه های مختلف را مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: برای انجام مراحل کار پیشنهاد می شود با انتخاب یک منطقه پایلوت، احصاء دقیق وضع موجود، مطالعه و ارایه اشتغال و معیشت جایگزین، پایش طرح و تعمیم سایر اولویت های مورد مطالعه قرار گیرد.
 دکتر رضا عرب، سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در این آیین گفت: برای رسیدن به این مهم، باید طرح های ارایه شده دارای ویژگی هایی مانند مشخص بودن میزان آب بری، هدف گذاری اشتغال برای قشر هدف و استفاده از تمام ظرفیت ها باشد.
دکتر محمد باقر بهشتی، از اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز از دیگر سخنرانان این نشست بود که همکاری بیش از ۶۰۰ متخصص در احیای دریاچه ارومیه را کاری بی سابقه خواند و گفت: برای ورود به روستا و انجام طرح جایگزین معیشتی، کاری فرهنگی و اجتماعی لازم است و طرح ها و آموزش های کارشناسی شده ای لازم است تا بتوان اشکالات درآمدی ناشی از تغییر معیشتی را حل کرد.
دکتر حسین کوهستانی، عضو هیات علمی دانشگاه نیز ضمن اشاره به ساختار جامعه زیستی کشورمان گفت: شهر، روستا و عشایر، سه جامعه زیستی کشورمان هستندکه در این میان، روستا از جهات مختلف استقرار جمعیت، تولید، حفظ فرهنگ، فضای جغرافیایی و موارد دیگر قابل بررسی هستند و در این بررسی باید به عوامل تخریب از قبیل بهره کشی بیشتر از زمین، فشار بر منابع و تغییرات سریع فناوری دقت شود.
عضو هیات علمی و متخصص توسعه روستایی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز افزود: پایداری توسعه، اجرای صحیح طرح ها، استفاده از تجارب جهانی، اجرای مطالعات وسیع برای ورد به روستا و ارزیابی و ظرفیت سنجی در کنار اجرای کار که شناسایی افراد، شناسایی منابع و توانمندی های موجود را طلب می کند، برای اجرایی کردن اشتغال و معیشت جایگزین ، از نکات کلیدی و مهم است.
دکتر جواد حصاری، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز، دیگر سخنران این مراسم گفت: سرمایه گذاری برای توسعه ناپایدار و لزوم سرمایه گزاری برای رفع بحران دریاچه ارومیه در کنار صنعتی کردن روستاها و متنوع سازی اقتصاد روستایی از مسایلی است که باید به آن توجه شود.
وی همچنین به چالش های برون روستایی از قبیل عوامل انسانی، عوامل اقتصادی و مالی و عوامل امکانات و تسهیلات و چالش های درون روستایی همچون عوامل محیطی، عوامل انسانی، عوامل تکنولوژی و عوامل اقتصادی و مالی پرداخت و  افزود: ایجاد صنایع تبدیلی مناسب در روستاها، بهره گیری از فعالیت های صنایع بزرگ در روستاها، توسعه سرمایه گذاری و ایجاد نوآوری و بومی سازی فناوری های مدرن، از جمله راهکارهایی است که می توان در خصوص مشاغل جایگزین از آنها بهره برد.
فرهاد پاک نیا، مشاور سرمایه گذاری مدیر عامل و مدیر دفتر مشارکت های مردمی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در این آیین، با اشاره به کمبود فرصت در بحث احیای دریاچه ارومیه گفت: برای عملی کردن چارچوب های نظری در مورد مشاغل جایگزین باید توجه بیشتری شود. زیرا روستاها با طراحی خاصی که دارند، باید بیشتر مورد توجه و مطالعه قرار گیرند و طرح مشاغل جایگزین بایستی بر اساس وضعیت منابع آبی و ساختار منطقه ای صورت بگیرد. ضمن آنکه تشکیل کارگروه دایم با حضور ارگان ها و تشکل های مختلف با اهدافی مشخص و رویکردی معین الزامیست.
مهندس محمدرضا
 سیابانی، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی نیز به ارایه راهکارهای مرتبط با سازمان آموزش فنی و حرفه ای پرداخت و گفت: نیاز سنجی آموزشی، تامین اعتبار ، جذب و تربیت مربیان، اجرای آموزش های مورد نیاز و ارزیابی کارآیی از عمده همکاری های سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای احیای دریاچه ارومیه است.
وحید مهدی نیا، مجری طرح اشتغال و معیشت جایگزین نیز در خصوص ابعاد و ضرورت تغییر الگوی اشتغال و معیشت ساکنان حوضه ابریز دریاچه ارومیه و توجه به توسعه درونی روستاها در آماده سازی معیشت روستایی برای عبور از بحران حاضر و ایجاد کانون های مدیریت بحران در روستاهای منطقه توضیحاتی مفصل ارائه نمودند.
همچنین  حجت السلام موسی محمدی، نماینده بنیاد مصلای حضرت امام(ره) در خصوص ابعاد طرح معیشت جایگزین اشاره داشت که این طرح باید با حضور روستاییان و به صورت مشترک اجرا شود و لازم است دولت و مردم جهت گیری مشترکی در این خصوص فراهم نمایند.
اضافه می نماید: طرح اشتغال و معیشت جایگزین در حوزه آبریز دریاچه ارومیه با مدیریت مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه تبریز و با مشارکت دانشگاه های شریف ، ارومیه و سازمان های اجرایی مرتبط اجرا خواهد شد.
همین گزارش حاکی است: نشست کارگروه تخصصی شناسایی کانون های ریزگرد و تثبیت آنها نیز با هدف بررسی نظرات متخصصین و کارشناسان داخل دانشگاه، دانشگاه های منطقه و دستگاه ها و ارایه طرح های پیشنهادی صورت گرفت.
جلسه هماهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه استانداری و دانشگاه تبریز در خصوص سند آینده، نظارت و پایش اجرای مصوبات هم در زمینه نحوه همکاری دانشگاه از نکته نظر پایش علمی کلیه طرح های مصوب ستاد احیاء توسط دانشگاه تبریز با هماهنگی استانداری و نحوه انجام قرارداد همکاری برگزار شد.
یادآور می شود: همچنین جلسه معرفی ستاد احیای دریاچه ارومیه، برنامه ها و اقدامات آن با حضور مدیران گروه های مرتبط با امور دریاچه در خصوص خشکیدگی و اثرات آن و معرفی فعالیت و کارهای انجام یافته توسط ستاد احیای دریاچه برگزار شد.

حتما ببینید

تشییع پیکر شهید مدافع امنیت در کلیبر

پیکر مطهر شهید استوار یکم مالک طاهر پس از تشییع، در خانه ابدی خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.