آخرین خبرها
خانه / آخرین اخبار / نگاهی گذرا به سرمایه گزاری درکلیبر

نگاهی گذرا به سرمایه گزاری درکلیبر

به گزارش کلیبر خبر؛ در عصر حاضرپیشرفت هر جامعه ای مرهون شاخصه هایی است که در حوزه های مختلف، تاثیرات و نقش آفرینی خاصی دارند، پرداختن به این مبحث  نیازمند بررسی سوابق جوامع و نظام های مختلف حاکمیتی در جهان میباشد به طوری که موفقیت  نظام سرمایه داری در توسعه و آبادانی،  بیش از کشورهایی است که تحت مدیریت نظام سیاسی کمونیستی می باشند. چراکه در نظام های سرمایه داری صرف نظر از فاصله ی طبقاتی و تبعات اجتماعی آن که از نکات ضعف وآسیب پذیری چنین سیستمهای حکومتی است با بها دادن به سرمایه گزاران بخش خصوصی وبه خدمت گرفتن سرمایه های آنان، حاکمیت دولتی را در بخش اقتصاد جامعه کاهش می دهند و در اصل بعنوان بازوان قدرتمند دولت ها ویا بهتر بگوییم حاکمیت عمل می کنند.

اینک با گذشت سی وهشت سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی و صرفنظر از دوران قبل ازآن، در مطالعه ای کوتاه از تاریخ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان، شهرستان کلیبر با پتانسیل های بالفعل وبالقوه ی خدادادی موجود در این منطقه در مقایسه با سایر شهرستان های هم سطح، باوجود پیشرفت هایی در حوزه های علمی، سیاسی، اقتصادی واجتماعی که محصول بخش سرمایه گزاری دولتی است چنان به نظر می رسد که این شهرستان در جذب سرمایه گزاران بخش خصوصی موفق نبوده است در حالیکه با توجه به سند چشم انداز توسعه، اهمیت وجایگاه بخش خصوصی در سرمایه گزاری علاوه بر تاکیدات قانونی نقش قابل توجهی در توسعه ی همه جانبه وپایدارهر منطقه ای به ویژه مناطق محروم وکم برخوردار دارد.

بررسی علل وعوامل عدم موفقیت شهرستان دراین خصوص، مستلزم آسیب شناسی در حوزه های مدیریت اجرایی واقتصادی این منطقه حد اقل در طول دو سه دهه ی اخیر می باشد. که قطعا می تواند پاسخ بسیاری از اما واگر ها و چرایی این ضعف مدیریتی را که به نوعی می توان گفت مدیران فعلی شهرستان نیز تاوان آن را می پردازند برای ما روشن سازد.

دلایلی از قبیل طولانی بودن فرایند اداری دریافت واخذ مجوز های قانونی برای سرمایه گزاران، عدم آشنایی مدیران، کارکنان و کارگزاران نهاد های مرتبط در امر سرمایه گزاری با قوانین مصوب در خصوص حمایت از سرمایه گزاری و نیز در تعارض بودن بخشی از قوانین در ادارات و سازمان های دولتی موجب نا کارآمد بودن برنامه ریزی های دستگاه های اجرایی در جذب سرمایه گزاران بخش خصوصی می باشد. در این راستا اشاره ای گذرا وکوتاه مشخصا به بحث سرمایه گزاری در عرصه ی گردشگری می تواند در تبیین وروشنگری موضوع کمک نماید.

همه می دانیم که شهرستان کلیبر بیش از همه با توجه به برخورداری از پتانسیل های بالا وظرفیت منحصر بفردی که درزمینه ی گردشگری دارد می تواند مورد توجه علاقمندان سرمایه گزاری در این حوزه باشد که در سال های نه چندان دور نیز گام های اساسی در این راه برداشته شده است اما این اقدامات اغلب تحت تأثیر فعالیت های سیاسی وتبلیغاتی قرار گرفته وبه چالش کشیده شده که نهایتا منجر به نابودی منابع دولتی و تعطیلی پروژه هایی در این زمینه گردیده است. .اما دور از انصاف است که در کنار این نقدها تلاش های مدیران اجرایی شهرستان را در این راستا نادیده بگیریم،  چرا که بیش از همه تجارب بررسی کارنامه ی سرمایه گزاران شهرستان نشان میدهد که  عمده ترین علل وچرایی این عدم موفقیت بیش از همه در کافی نبودن اختیارات تصمیم گیری مدیران و کارگروه های شهرستانی و از طرفی مانع تراشی، سنگ اندازی و نظام بروکراسی زاید موجود در ادارات کل ما در مرکز استان می باشد که به نظر می رسد تا این نگرش تنگ نظرانه در حوزه ها ی سرمایه گزاری و مدیران نهادهای ذیربط تغییر اساسی نیابد، همچنان شاهد رکود موجود در این حوزه ( سرمایه گزاری بخش خصوصی) خواهیم بود. پس امید است با تدبیر به توسعه امیدوار باشیم تا در جهت جذب سرمایه گزاران برای دست یابی به اهداف آرمانی موانع موجود در سر راه سرمایه گزاران را برداشته وراه آبادانی منطقه را هموار سازیم.

نگارنده:سیدرحیم حسینی آغویه

حتما ببینید

کرونا – کار خوبی که «جوانان داوطلب» کلیبر کرده‌اند

به گزارش کلیبرخبر؛ جمعی از جوانان داوطلب کلیبر برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همچنین …

2 نظر

 1. سلام نگارنده مطلب جمع کن این همه حرف نزن حرف حساب رو بگو دلیل عقب ماندگی منطقه افرادی مثل خودت هستند که انسانی دور هستند .میخوای بگی یعنی من هم هستم یا میخوای با نوشتن این مطالب که شاید هم نوعی کپی برداری باشه خودتو مطرح بکنی .شما فقط به فکر جیب خودتی والسلام

  • آقای شهروند که واقعا حبفه این اسم روی افرادی مثل شما باشه یا
   به نظر من سواد نداری یا با نگارنده ی محترم مطلب مشکل داری
   ویا نهایتا واقعا بقول خودت افراد بیسوادی مثل شما باعث بدبختی این دیار شده است
   اگر واقعا اهل منطقی مطلب را تحلیل ونقد منطقی بفرمایید نه با کینه یک مشت چ.. وپ.. تحویل بدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.