یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۳۹۷
7:04:09 - یکشنبه 25 تیر 1396
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مظلومیت شهدای گمنام کلیبر ادامه دارد
بی تدبیری ۵ ساله مسئولان در ساماندهی یادمان شهدای گمنام کلیبر
حدود به پنج سال از حضور شهدای گمنام در شهر کلیبر میگذرد وهمچنان شاهد هستیم که هیچ‌کدام از وعده‌های مسئولان در خصوص ساماندهی یادمان شهدای گمنام عملی نشد و قبور این عزیزان در وضعیت بسیار بدی است.

به گزارش کلیبر خبر؛ شهدا را در پیشگاه خدا اجر و قربی‌ است ناگفتنی که در کلام نمی‌گنجد. در میان مردان قافله عشق عده‌ای عاجزانه از خداوند درخواست می‌کردند که پیکرهایشان غریبانه و مظلومانه بر زمین بماند تا مقتدای راستین صدیقه اطهر (س) شوند.

به قول سید شهیدان اهل قلم (شهدا و رزم‌آوران دلاور) اگر چه در زمین گمنام هستند، اما در آسمان، در بلندترین معارج جبروتی، میان عرش‌نشینان کسی از ایشان مشهورتر نیست.

شهدای گمنام به ما یاد‌آوری می‌کنند، کسانی که در راه خدا کشته می‌شوند، در دل و جان مردم حضور خواهند داشت و ما به خود می‌بالیم که این شهدای سرافراز را در کنار خود داریم و به وجود پربرکت آن‌ها افتخار می‌کنیم.

تدفین شهدای گمنام در جای جای ایران اسلامی که با هدف اعزام سفیران نور و گسترش فضای معنویی فرهنگ ایثار و شهادت در سال های گذشته صورت می گیرد متاسفانه در برخی از نقاط با بی توجهی مسئولین مربوطه و عدم رسیدگی اولیه در ساخت مزار این شهیدان گمنام روبرو گردیده است.

دی ماه سال ۹۱ مردم شهر کلیبر برای نخستین بار میزبان سه شهید گمنام شدند، شهدایی که با استقبال بی‌نظیر مردم و مسئولین روبه‌رو شد و شاید هنوز خیلی‌ها تشییع و تدفین باشکوه این سه شهید بزرگوار را به خاطر داشته باشند.

اکنون بعد از نزدیک به پنج سال از حضور شهدای گمنام در شهر کلیبر، شاهد هستیم که هیچ‌کدام از وعده‌های مسئولان که در خصوص شهدای گمنام داده‌اند عملی نشد و قبور این عزیزان در وضعیت بسیار بدی است.

روزها سپری شد و علی رغم اینکه مردم ولایتمدار و شهید پرور شهر کلیبر ارادت بسیار بالایی به این مردان عشق دارند ولی ساماندهی قبور مطهر دو شهید گمنام به سرانجام نرسیده است.

در طی نشست‌هایی که در این خصوص برگزار می‌شود مسئولان هر بار با گفتن هر چه داریم از شهداست، ان‌ شاءالله به زودی این مشکل برطرف خواهد شد و قبور شهدای گمنام همچون نگین درخشان در پهنه‌ی وسیع کلیبر نمایان خواهند شد، جلسه را به اتمام می‌رسانند، اما حکایت هم‌چنان باقیست.

و آن‌چیزی که در این مدت تغییر نکرده است، بی‌توجهی مسئولان نسبت به مهمانانی است که روزگاری برای میزبانی‌ آن‌ها سر و دست می‌شکستند.

این روز های بارانی رسیدن به بالای تپه و دیدن منظره ناخوشایند، احساس انزجار نسبت به بی‌حرمتی چند ساله در ساماندهی یادمان شهدا را در چهره هر کسی که با قصد زیارت روانه این مکان مقدس شده است، نمایان می‌کند.

مزار شهدای گمنام کلیبر بسیار مظلوم است، زیرا هیچ‌گونه رسیدگی نسبت به مزار این شهدای عزیز نشده  و این جای بسی تأسف است، پس از چندین سال تدفین این عزیزان هنوز بازسازی این قبور مطهر  به صورت کامل انجام نگرفته است.

از سالهای گذشته، پروژه ای برای قبور مطهر شهدای گمنام در نظر گرفته شده است ولی هیچ اقدامی در آن مشاهده نمی شود بطوری که احساس می شود اولویت ساخت یادمان شهدای گمنام بعد از گذشت ۵ سال از ساخت و تزیین بعضی جاها هم کمتر بوده است!

از درست کردن یادمان برای شهدای گمنام که بگذریم، برای زائرین شهدای گمنام شهرستان کلیبر حتی ابتدایی‌ترین امکانات رفاهی هم در نظر گرفته نشده است، از وجود نداشتن مکانی مناسب جهت نشستن، عدم سرویش بهداشتی و نمازخانه، نبود راه ارتباطی مناسب جهت زیارت که در زمان بارندگی و آبگرفتگی امکان رفت و آمد به آن مکان  نیست.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

نرخ ارز و سکه