خانه / دسته‌بندی نشده / تغییر را باور کنیم

تغییر را باور کنیم

سیدرحیم حسینی آغویه در یادداشتی که برای انتشار در اختیار کلیبر خبر قرار داده است، به حذف، تبعیض و برخی کوتاهی ها در باره زحمتکشان واقعی عرصه ی خبر و تحلیل منطقه واکنش نشان داده است. وی در این یادداشت اعتراض آمیز نوشته است:

به موازات پیشرفت دانش بشری، و تمدن دنیای مدرن امروزی، زاویه ی نگاه ما نیز همواره تغییر می یابد و اصلا سیاست و قانون زندگی می طلبد تا این تغییر در هر صورت و در هر جایگاهی صورت پذیرد.

تقویم سیاسی و اجتماعی هر کشوری طبعا بستر حوادث و رویدادها و مناسبات تاریخی و اجتماعی خاصی بوده و گاها این اتفاقات نماد جهانی به خود می گیرد. بر این اساس در تقویم کشور ما ۱۷ مرداد به‎خاطر شهادت شهید بزرگوار محمود صارمی، شهید عرصه خبر، به‎عنوان روز خبرنگار نام نهاده شده است. و این بهانه‌ای است تا از جان برکفان این عرصه هر کس به زبانی و در وسع و توان خود تجلیل نماید. اما گاها این یادآوری ها و نکو داشت ها نه تنها بازتاب مثبت به همراه ندارند بلکه بار منفی بیشتری در جامعه به ویژه در میان نسل پویا و جوان جامعه ی ما و باز مخصوصا در بین اصحاب رسانه و فعالان این عرصه به ارمغان می آورد.

در مقدمه اشاره ای به لازمه ی تغییر در ادوار مختلف حیات سیاسی و اجتماعی گردید و اینجاست که اهمیت آن تغییر معنا می یابد. اینکه یک شخص و شخصیت حقیقی و یا حقوقی از جامعه و فعالان خبری یک منطقه، تجلیل و یا تقدیر می نماید ذاتا خود قابل تقدیر است، اما اینکه شخصی بدون داشتن اطلاعات کافی و وافی و بدون توجه به دانش روز و شناخت کامل و کافی از وسیع شدن عرصه ی خبر در عصر کنونی دست به چنان به قول خودشان: ««پژوهشی»» زده باشند قابل نقد است، چرا که اگر توجه کرده باشیم، شهروندان هر کشوری قبل از اینکه اخبار را از صدا و سیمای خود بشنوند از فضای مجازی در جریان اخبار و اطلاعات روز قرار می گیرند و حتی عمدتا اگر دقت کنید گاها این صدا و سیماست که اخبار فضای مجازی را بازگو و یا آن را به عنوان موضوعات تحلیل خود بر سز میز گردهای خبری خویش می برد. لذا اگر قرار براین باشد که از فعالان عرصه ی خبر تجلیل و تقدیر شود دور از انصاف است که از فعالان این حوزه غافل باشیم که قطعا شامل: تحلیل گران، نویسندگان یاداشتها و مقالات در کانالها و گروه های تلگرامی، مالکان و مدیران کانال‌های خبری تلگرامی و… و این همان تعریف تغییری است که بدوا ذکر گردید.

حال چرا بر تلگرام تأکید کردم باز دلیل آن به همان به اصطلاح پژوهشی برمی‌گردد که اخیرا به مناسبت روز خبرنگار توسط کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کلیبر منتشر گردیده بود. چون ایشان در میان فعالان عرصه‌ی خبر به دو رسانه‌ی خبری که در قالب کانال خبری تلگرامی فعالیت دارند اشاره داشتند، اینک سوالی در اذهان عمومی پیش می‌آید که: آیا در فضایی که نظام حاکم بر کشور، نرم‌افزاری به نام تلگرام را به رسمیت نمی‌شناسد یک یا چند پایگاه خبری دارای مجوز قانونی، چگونه به خود اجازه می دهند تا به فعالیت خبری و حرفه ای در این فضا بپردازند؟!! و اگر این گونه کانال‌ها قابل تجلیل هستند آیا واقعا دور از انصاف نیست که کانالی مردمی و محبوبی چون سئحراما را که بالاترین عضو در میان کانال‌های منطقه را دارد، بیشترین فعالیت در تولید خبر و بالاترین اثرگذاری ممکن را دارد، به همین آسانی فراموش شده باشد!!؟؟ تا به این حد که به جای تجلیل اداره فرهنگ از این نوع رسانه ها و فعالان فضای مجازی که اخلاق و قانون رسانه را رعایت و در عین حال بیشترین نقش را هم در جهت پوشش خبری منطقه برعهده دارند، عده ای جوان و شهروند دلسوز این رسالت را برعهده بگیرند !

اینک ضمن گرامی‌داشت یاد همه ی آن عزیزانی که در این دیار به نوعی در عرصه ی خبر اعم از عکاس، نویسنده و… کوشیده اند و قلمی و قدمی برداشته اند امیدواریم نهادهای ذیربط با احساس تغییر در رویکردهای ارزیابی، منبعد شعاع دید خود را بیشتر نمایند چنانکه شعاع حوزه ی خبر و رسانه به نسبت پیشرفت دانش و تکنولوژی، بیشتر شده است و سخن آخر این که:در توزیع امکانات، در آمدها و فرصت‌ها در بین اصحاب رسانه انصاف را رعایت نمائیم که این اوج تجلیل از یک فعال رسانه‌ای است چرا که تبعیض بزرگترین آفت یک جامعه ی مدنی است.

حتما ببینید

ممنوعیت ساخت و ساز و تغییر کاربری در اراضی کشاورزی کلیبر

فرماندار کلیبر از ممنوعیت ساخت و سازها و تغییر کاربری‌های غیرمجاز در اراضی کشاورزی این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.