خانه / آخرین اخبار / ایجاد ۱۰ شهرک کشاورزی و دامپروری در آذربایجان شرقی

ایجاد ۱۰ شهرک کشاورزی و دامپروری در آذربایجان شرقی

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۱۰ شهرک کشاورزی شامل محصولات گلخانه‌ای و دامپروری در این استان ساخته می‌شود.ایجاد

به گزارش کلیبرخبر، محسن موسوی افزود: این شهرک‌ها در تبریز، ملکان، عجب شیر، کلیبر، سراب، بناب، اهر، مرند و هوراند در حال ساخت است و در همه آن‌ها همه امکانات و زیرساخت‌های لازم تهیه و آماده شده است.

وی با اشاره به احداث شهرک دامپروری به وسعت اولیه ۵۰۰ هکتار در شهر تبریز گفت: زیرساخت‌های ۱۱۳.۷ هکتار آن آماده شده و پس از فراخوان عمومی به یکی از شرکت‌های کشت و صنعت و دامپروری وابسته به بنیاد مستضعفان واگذار شده است.

موسوی ادامه داد: یک شهرک گلخانه‌ای هم به وسعت ۶۱.۳ هکتار در شهرستان ملکان نیز احداث شده و تاکنون همه امکانات زیرساختی برای ۴۱ هکتار آن شامل خطوط انتقال و شبکه توزیع برق، گاز و آب، استخر ذخیره آب، ایستگاه پمپاژ و حصارکشی کل مجتمع خاتمه یافته است.

وی ادامه داد: ۳۴ هکتار از این شهرک به یک شرکت خصوصی واگذار شده و اکنون این قسمت از شهرک در مرحله ساخت و نصب سازه گلخانه قرار دارد، ضمن اینکه ۷ هکتار دیگر نیز تحت مالکیت شرکت خصوصی دیگری بوده، اما به دلیل تاخیر در اجرا فسخ قرارداد شده است.

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به ساخت شهرک گلخانه‌ای ۳۹ هکتاری شهرستان عجب شیر افزود: زیرساخت‌های این شهرک به طور کامل انجام گرفته و تکمیل شده است و ۱۹ هکتار از این شهرک طی قراردادی به یک شرکت خصوص اجاره داده شده و اکنون عملیات احداث سازه گلخانه یکپارچه شیشه‌ای به مساحت ۱۲.۳ هکتار در آن آغاز شده است.

به گفته وی ۴.۵ هکتار از این شهرک به یک شرکت خصوصی با ۱۳ سرمایه گذار حقیقی واگذار شده است و اکنون در مرحله ساخت سازه گلخانه قرار دارد.

موسوی با بیان اینکه شهرک گلخانه‌ای کلیبر با مساحت ۳۰.۴ هکتار پس از واگذاری در مرحله ساخت سازه قرار دارد خاطرنشان کرد: مساحتی در حدود ۱۷ هکتار در این شهرک در حال تکمیل زیرساخت‌ها بوده و برای جذب شرکت‌ها فراخوان داده است.

وی ادامه داد: شهرک گلخانه‌ای سراب نیز به مساحت و هدف گذاری اولیه ۲۰۰ هکتار برای ساخت شهرک دامپروری اختصاص یافته بود که اکنون اغلب مراحل زیرساختی طی شده است.

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی استان درباره شهرک گلخانه‌ای بناب نیز گفت: این شهرک به مساحت ۳۰ هکتار که بخشی از زیرساخت‌های آن به منظور دامپروری به دلیل مشکلات زیست محیطی و واقع شدن در پارک ملی دریاچه ارومیه به گلخانه تبدیل شد و از محل خوداعتباری حدود ۲۳ میلیارد ریال تخصیص یافته و اکنون در حال اتمام است.

وی اضافه کرد: از میان ۲۳ متقاضی سرمایه گذاری حقیقی و حقوقی برای شهرک فوق تاکنون ۶ نفر واریز برای اجاره زمین را انجام داده‌اند.به گفته موسوی شهرک گلخانه‌ای اهر نیز با مساحت ۲۴ هکتار در مراحل تکمیل زیرساخت‌ها و اختصاص حق‌آبه لازم جهت اجرای فعالیت‌های گلخانه‌ای قرار دارد.

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی استان با بیان اینکه ۴۹.۵ هکتار برای احداث شهرک دامپروری در شهرستان بناب اختصاص یافته است گفت: تاکنون تخصیص اراضی از سوی اداره کل منابع طبیعی استان اخذ شده و حق‌آبه مشخصی برای این شهرک در نظر گرفته شده است.وی در خصوص شهرک دامپروری مرند نیز گفت: این شهرک با مساحت ۱۵۸.۶ هکتار در حال تکمیل زیرساخت است و پس از فراخوان شهرک برای احداث مجتمع دامپروری گوسفند نژاد وارداتی چندقلوزا با ظرفیت ۲۱ هزار راسی، واگذار شده بود که به دلیل تاخیر سرمایه گذار خلع ید شد و اکنون درخواست‌ها برای واگذاری این شهرک نیز در حال بررسی و انعقاد قرارداد است.

حتما ببینید

وزارت میراث فرهنگی در مرمت پل‌های خداآفرین تسریع کند

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت میراث فرهنگی، صنایع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.